top of page
Couture 2016 AW

Hřejivý mohér v podání Zuzany Kubíčkové

 

Praha, 12. července 2016 – Materiálem, který na pohled i na omak vzbuzuje řadu pozitivních pocitů a jeho vlastnosti jsou v zimě natolik příznivé, že může být hlavním inspirativním prvkem tvorby, se v případě kolekce Zuzany Kubíčkové na podzim a zimu 2016–17 stal tradiční skotský mohér.

 

Kolekce je strukturovaná do tří tvůrčích linií. První tvůrčí linii tvoří draperie jemných hedvábných látek, jenž obtékají siluetu a zdůrazňují ženské křivky. Vytvářejí přitom kontrast k téměř kompletně zahalenému tělu. Zuzana Kubíčková pracuje výhradně s ušlechtilými materiály prvotřídní kvality jako hedvábný taft, který navzdory lehkosti vytváří tvar i objem, dále hedvábná saténová organza, hedvábný duchesse, mikado, či hedvábný shantung. Ve druhé tvůrčí linii jsou róby aranžované z tužších látek a vytvářejí objemné a pevné, současně však v pohybu volně plynoucí skulptury. Silueta je vždy záměrně narušována asymetrií, která v klidu, a ještě pak více v pohybu, dodává róbě dynamiku. Práce s modelací objemu je podtržena tvarováním siluety pomocí waspie: pod většinou aranžovaných modelů jsou korzety, které nápadně rýsují linii pasu. Kontrastem objemu a štíhlého pasu dosahuje Zuzana Kubíčková dojmu vznešenosti. 

 

Třetí tvůrčí linie pracuje s motivem květů. Ten prostupuje celou kolekcí, neboť autorka v drapérii a aranžování látky nachází paralelu s přírodními tvary; řasené látky evokují struktury, tvary a záhyby okvětních plátků. Květy jsou v prostorové podobě ručně šitých 3D aplikací ztvárněny od rozkvětu až po vadnutí. V plošném motivu potisků pak evokují asijskou inkoustovou malbu. Autorem potisků je textilní designér Juraj Straka, který navrhuje pro světové značky jako jsou Schiaparelli, Yves Saint-Laurent nebo Lanvin. 

 

Nápadné kontrastní kombinace přináší rovněž široká barevná škála. Neutrální tóny černé, antracito- vé, stříbřitě šedé, karamelové, bílé a barvy slonové kosti vytvářejí napětí s výraznými až jedovatými odstíny zelené, žluté, lila, lososové a červené. Nová kolekce Zuzana Kubíčková Couture 2024 nabízí modely pro celé spektrum večerních příleži- tostí. Vedle šatů obsahuje topy doplněné sukněmi či širokými kalhotami, večerní kabát s moaré efektem, pro nejvýjimečnější příležitosti pak dlouhé róby s vlečkou. Vybrané modely doplňují jemně pletené hedvábné svetříky ve žluté, lila a tyrkysové barvě.

Hebký skvost v kolekci tvoří hřejivý, ale vzdušný základ, který návrhářka dekorativně variuje do grafických motivů s dalšími přírodními materiály. Hřejivý je nejen materiál, ale také střihy, vrstvení jednotlivých kousků a veselá selekce barev, která na podzimní podkladové paletě z mohéru výrazně ožívá. 

 

Bezstarostnost, kombinace svěžích a pastelových barev s těmi podzimními i pohodlí doprovází celou kolekci v podobě krátkých svetříků, svetrových šatů, vlněných kalhot a kabátů s hedvábnými podšívkami až po zimní sukně nebo volánkové topy. Teplé materiály autorce nezabránily v zachování ženskosti prostřednictvím střihů nebo díky decentně zvoleným provokativním detailům. 

 

Velkorysé zdobení a volánky lemované kontrastními tóny nebo cik cak aplikace asociují eleganci a estetiku přelomu 60. a 70. let. Barevný základ tvoří tmavě modrá nebo kouřová s lesní zelenou, které doplňuje šeříková, fuchsiová, pudrová, petrolejová nebo ostře oranžová například v podobě nášivek ve tvaru pusinek z výšivkové krajky. Ta se v kolekci objevuje také v šedé, kterou rozjasňují třpytivé broušené kamínky, působící efektem zimní jinovatky i na několika dalších modelech.

 

Po barevně neutrálnější letní kolekci jsem zatoužila po výrazných odstínech. Vždycky jsem si přála pracovat s mohérem, inspirovala mě k tomu má vlastní touha po požitku z jeho nošení. Je to nejteplejší vlna, kterou znám. Je nadýchaný, lehký a moc příjemný na dotek. Jednotlivé siluety jsem sestavila tak, aby se zákaznice mohla sama rozhodnout, jestli si přeje něco odvážného nebo jednoduchého. Proto se v ní dají najít jak huňaté svetříky na horskou chatu, tak i třpitivé večerní šaty,“ popisuje návrhářka Zuzana Kubíčková. 

 

Většina modelů vlastní hedvábnou podšívku, vždy v barevně kontrastující kombinaci. Hedvábné materiály se v kolekci objevují také na zdobených límečcích a halenkách. Nechybí v ní ani hedvábná organza, hedvábný mušelín či vlna.

bottom of page