top of page
Couture 2024

Fluidní draperie, róby jako skulptury a jedinečné květinové potisky. Zuzana Kubíčková v nové kolekci Couture 2024 zkoumá hranice práce se siluetou. 

 

Ve své nové kolekci Zuzana Kubíčková vzdává hold přírodě, cyklům její pomíjivé krásy a zkoumá hranice práce se siluetou. Výraz kolekce vznikl důmyslnou prací s kontrasty siluet, materiálů i barev a náročnými technikami práce s látkou, které nacházejí paralelu s přírodními strukturami. Kolekce oslavuje harmonii ženské křehkosti a síly. Pro její uvedení zvolila autorka symbol tvůrčího, duchovního a vědeckého života, národní kulturní památku Klementinum, sídlo Národní knihovny České republiky. Baroko je autorčinou neutuchající inspirací. 

Kolekce je strukturovaná do tří tvůrčích linií. První tvůrčí linii tvoří draperie jemných hedvábných látek, jenž obtékají siluetu a zdůrazňují ženské křivky. Vytvářejí přitom kontrast k téměř kompletně zahalenému tělu. Zuzana Kubíčková pracuje výhradně s ušlechtilými materiály prvotřídní kvality jako hedvábný taft, který navzdory lehkosti vytváří tvar i objem, dále hedvábná saténová organza, hedvábný duchesse, mikado, či hedvábný shantung. Ve druhé tvůrčí linii jsou róby aranžované z tužších látek a vytvářejí objemné a pevné, současně však v pohybu volně plynoucí skulptury. Silueta je vždy záměrně narušována asymetrií, která v klidu, a ještě pak více v pohybu, dodává róbě dynamiku. Práce s modelací objemu je podtržena tvarováním siluety pomocí waspie: pod většinou aranžovaných modelů jsou korzety, které nápadně rýsují linii pasu. Kontrastem objemu a štíhlého pasu dosahuje Zuzana Kubíčková dojmu vznešenosti. 

 

Třetí tvůrčí linie pracuje s motivem květů. Ten prostupuje celou kolekcí, neboť autorka v drapérii a aranžování látky nachází paralelu s přírodními tvary; řasené látky evokují struktury, tvary a záhyby okvětních plátků. Květy jsou v prostorové podobě ručně šitých 3D aplikací ztvárněny od rozkvětu až po vadnutí. V plošném motivu potisků pak evokují asijskou inkoustovou malbu. Autorem potisků je textilní designér Juraj Straka, který navrhuje pro světové značky jako jsou Schiaparelli, Yves Saint-Laurent nebo Lanvin. 

 

Nápadné kontrastní kombinace přináší rovněž široká barevná škála. Neutrální tóny černé, antracito- vé, stříbřitě šedé, karamelové, bílé a barvy slonové kosti vytvářejí napětí s výraznými až jedovatými odstíny zelené, žluté, lila, lososové a červené. Nová kolekce Zuzana Kubíčková Couture 2024 nabízí modely pro celé spektrum večerních příleži- tostí. Vedle šatů obsahuje topy doplněné sukněmi či širokými kalhotami, večerní kabát s moaré efektem, pro nejvýjimečnější příležitosti pak dlouhé róby s vlečkou. Vybrané modely doplňují jemně pletené hedvábné svetříky ve žluté, lila a tyrkysové barvě.

bottom of page